خبر های حرفه در جهان - شهریور ماه 1386

چشم پوشی کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا از اشتباهات شرکتهای امریکایی

 

کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) گفته است که شرکتهای امریکایی را به­خاطر اصلاح اشتباه در طبقه­بندی حسابها در صورتهای مالی­شان که ناشی از کاربرد نادرست استاندارد حسابداری مالی شماره (SFAS 158) 158 بوده است، ملزم به ارائه مجدد صورتهای مالی نخواهد کرد.

 

این استاندارد جدید، کارفرمایان را ملزم می­سازد تا هرگونه مازاد یا کسری وجوه طرحهای مزایای بازنشستگی را از ترازنامه و یادداشتهای همراه آن خارج ساخته و مانده پایان دوره سایر اقلام سود جامع انباشته را تعدیل کنند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

برنامه ریزی برای بهبود شرایط استخدامی حسابرسان در بریتانیا

 

 

45 درصد از موسسه های حسابرسی بریتانیا هرچند خواهان افزایش فعالیتهایشان در 12 ماه آینده اند، اما در استخدام افراد ورزیده با مشکل روبه رو هستند.

 

این موسسه ها بجای پیشنهاد حقوقهای بالا برای تشویق به استخدام، به دنبال بهبود کلی شرایط استخدام کارکنان هستند. این شرایط شامل برنامه ریزی برای پیشرفت بهتر در مسیر شغلی، گزینه­هایی برای کار انعطاف پذیر و بهبود فرهنگ سازمانی است.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

فرایندهای استانداردگذاری امریکا زیر ذره بین

 

فرایندهای استانداردگذاری مراجع تدوین استاندارد امریکا ممکن است از سوی یک کمیته عالی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا(SEC) به­منظور کاهش پیچیدگیهای گزارشگری مالی، مورد بررسی قرار گیرد.

 

این پیشنهاد طی نخستین نشست کمیته مشورتی در رابطه با بهبود گزارشگری مالی(ACIFR) که در ماه ژوییه تشکیل شد، ارائه شده است.

به گفته رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا، فرایند تعیین اولویتهای استانداردگذاری و پاسخگویی به درخواستها در هیئت استانداردهای حسابداری مالی امریکا(FASB) ممکن است توسط کمیته­ای فرعی مورد بررسی قرار گیرد.

سایر کمیته های فرعی از این کمیته عالی مامور بررسی فرایندهای استانداردگذاری حسابرسی و رعایت، ارائه اطلاعات مالی، و همسان­سازی بین­المللی استانداردها هستند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

کنار گذاشته شدن چندین شرکت خارجی از بورسهای امریکا

 

از ماه آوریل تاکنون 35 شرکت خارجی از فهرست شرکتهای پذیرفته شده در بورسهای اوراق بهادار امریکا کنار گذاشته شده­اند.

 

از جمله این شرکتها، شرکت فرانسوی دانون(Dannon)، شرکت خطوط هوایی بریتانیا(BA)، و شرکت ای سی ای(ICI) هستند که پس از ماجرای شرکت انرون(Enron) با اقدامات قانونی گسترده ای رو به رو شده اند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

تسهیل داد و ستد در بورسهای اوراق بهادار امریکا

 

کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا(SEC) درصدد ارائه پیشنهاد شناسایی متقابل مراجع نظارت مالی خارجی است تا بدین ترتیب بازارها و واسطه­های مالی خارج از امریکا آسانتر بتوانند با سرمایه­گذاران امریکایی به معامله بپردازند.

 

با اجرای این پیشنهاد، بورسهای اوراق بهادار خارجی همچنین می توانند تابلوهای معاملات سهام را در داخل امریکا راه­اندازی کنند و کارگزاران خارجی بدون نیاز به ثبت شدن نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا به فعالیت بپردازند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

تشکیل هیئت مقررات حسابداری و اکچوئری در بریتانیا

 

هیئت مقررات حسابداری و اکچوئری(AADB) وابسته به شورای گزارشگری مالی بریتانیا (FRC) که پیش از این هیئت بازرسی و مقررات حسابداری(AIDB) نامیده می­شد، اکچوئری را نیز در حوزه فعالیتش قرار داده است.

 

گسترش فعالیتهای این هیئت بدنبال ارائه گزارش رسمی(Morris) از وضعیت اکچوئری، ارائه نظرات مشورتی و تصویب مشارکت در طرح مستقل با عضویت انجمن اکچوئری و دانشکده اکچوئری اسکاتلند بوده است.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

وضعیت سرمایه گذاری داخلی در اروپا

 

طرحهای سرمایه­گذاری داخلی به اجرا درامده در اروپا در سال 2006 با 15 درصد افزایش نسبت به سال 2005 به 3531 طرح رسیده است.

 

19 درصد از طرحها در بریتانیا، 16 درصد در فرانسه و 8 درصد در آلمان به اجرا درآمده­اند که بدین ترتیب در رتبه­های اول تا سوم قرار دارند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

اهمیت دانشگاه محل تحصیل دانش آموختگان رشته حسابداری در استخدام آنها

 

مدیران ارشد مالی امریکایی در مورد اهمیت دانشگاه محل تحصیل دانش آموختگان رشته حسابداری که خواهان استخدام هستند، نظرهای متفاوتی دارند.

 

در پرسمان موسسه اکانتمپس(Accountemps)، موسسه مشهور تأمین نیروی حسابدار از 1400 تن از مدیران ارشد مالی، 49 درصد آنها گفته اند که این موضوع اصلاً اهمیتی ندارد و 51 درصد دیگر نیز گفته­اند که تا اندازه ای و یا بسیار با اهمیت است.

13 درصد کسانی که آن را بسیار مهم و 38 درصد کسانی که آن را تا اندازه ای مهم دانسته اند، از دانشگاه هاروارد در این رابطه نام برده اند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

وضعیت حسابرسی داخلی در جهان

 

یافته های بررسی انجمن حسابرسان داخلی امریکا(IIA) نشاندهنده تمایل فزاینده به استانداردسازی و توجه روزافزون به راهبری سازمانی و مدیریت ریسک است.

 

در پرسمان از 9300 حسابرس داخلی در 91 کشور جهان، 82 درصد آنها گفته­اند که دست­کم تا اندازه­ای از استانداردهای بین­المللی برای رسیدگیهای حرفه ای در حسابرسی داخلی استفاده می­کنند.

 

همچنین به ترتیب 80 و 63 درصد از حسابرسان داخلی گفته اند که انتظار دارند در زمینه های مدیریت ریسک و راهبری سازمانی فعالیت بیشتری داشته باشند.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

انتشار پیشنویس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی برای بنگاههای کوچک و متوسط

 

هیئت استانداردهای بین المللی حسابداری(IASB) پیشنویس پیشنهادی استانداردهای

 

بین الملی گزارشگری مالی برای بنگاههای کوچک و متوسط ((IFRSs for MSE را به زبانهای انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی برای نظرخواهی همگانی منتشر کرده است.

مهلت نظرخواهی تا اول اکتبر 2007 است.

۱۳۸۶/۰۶/۲۴

 

منبع : فصلنامه حسابرس

 


دسته ها :
شنبه سی یکم 6 1386
X