رابرت مارتین تروبلاد (1916 - 1974)

رابرت مارتین تروبلاد (1916 - 1974)

پیشرو در روشهای آماری در حسابداری و حسابرسی

 

رابرت مارتین تروبلاد (Robert Martin Trueblood) پسر ساموئل ئی (Samuel E.) و آیرن لارسن ( IreneLarsen) در چهارم ماه مة 1916 در کیندرد (Kindred) داکوتای شمالی (North Dakota) متولد شد. دوران دبیرستان را در همان شهر محل تولد خود در سال 1932 به پایان رساند و در سال 1937 موفق به اخذ درجة لیسانس با رتبه عالی از دانشگاه مینه‌سوتا (Minnesota) گردید و در همان سال به مؤسسه بدمن، فینی و شرکا (Badman, Finny & Co.) پیوست. در سال 1942 طی جنگ جهانی دوم به خدمت ارتش در آمد و مؤسسه بدمن، فینی را ترک کرد. در سال 1946 به مؤسسه‌ای ملحق شد که بعدها با مؤسسه‌ای که با نام تاش‌راس و شرکا (Touche Ross & Co.) مشهور شد ادغام گردید. یک سال بعد، در سال 1947، شریک این مؤسسه و در سال 1963 به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره آن انتخاب شد و تا زمان مرگش این سمت را حفظ کرد. در سال 1941 تروبلاد به‌عنوان حسابدار رسمی شهر ایلیونویز (Illinois) برگزیده شد. به‌پاس قدردانی از زحمات او در آزمون حسابداران رسمی در سال 1941 مدال نقره‌ای انجمن حسابداران رسمی امریکا (AICPA) به او اهدا گردید، همچنین از طرف جامعه حسابداران رسمی ایلینویز نیز مفتخر به دریافت مدال طلا گردید.

یکی از شناخته‌ترین خدمات تروبلاد به حرفه، ریاست گروه تحقیق انجمن حسابداران رسمی امریکا (AICPA) بر روی هدفهای صورتهای مالی است که در سال 1973 منجر به انتشار گزارشی با عنوان «هدفهای صورتهای مالی » توسط این انجمن گردید که به «گزارش تروبلاد» معروف است. قبل از ریاست این گروه تحقیق، تروبلاد در کمیته‌های متعدد انجمن حسابداران رسمی امریکا فعالیت کرده بود. همچنین در هیئت اصول حسابداری (APB) فعال بود و ریاست انجمن حسابداران رسمی امریکا را نیز به‌عهده داشت. او همچنین نقش پیشرو را در گسترش استفاده حرفه از روشهای آماری، بهبود آموزش حسابداری، توجه به حسابداران رسمی و همچنین هدفها و تعریف گزارشگری مالی داشت.

همان‌طور که گفته شد تروبلاد لیسانس خود را در علوم اداری با گرایش حسابداری با درجه ممتاز از دانشگاه مینه‌سوتا دریافت داشت و سپس با یافتن شغلی در مؤسسه بدمن و فینی در شیکاگو، به اهمیت ادامة تحصیلات رسمی و دنبال کردن تحصیلات در دانشگاههای نورت وسترن و لایولا (Northwestern & Loyola) پی برد. همزمان با تحصیلات عالی، تروبلاد با هیئت علمی دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon) در یک تحقیق گروهی در ارتباط با کاربرد روشهای آماری در حسابداری و حسابرسی همکاری نزدیکی داشت. وی پس از تحصیلات دانشگاهی ابتدا مروری بر ادبیات آماری کرد که در سال 1954 منجر به انتشار یک کتابشناسی در همین ارتباط توسط او گردید. تروبلاد با تهیه کتاب «اطلاعات حیاتی» در سال 1954 به موارد مطالعاتی زیادی در حوزه‌های مختلف حسابداری و حسابرسی که نیازمند روشهای آماری بودند کمک رساند. کتاب «تحقیق و تمرین کاربردهای آمار در حسابداری، حسابرسی و مدیریت» در سال 1955 نیز در واقع خلاصه‌ای از هدفها و نتایج این موارد مطالعاتی تا سا ل1954 بود. کتاب «نمونه‌گیری آماری» در سال 1960 نیز مباحث عالی در ارتباط با روشهای نمونه‌گیری، صحت نمونه‌گیری، دقت آماری و قابلیت اتکا را ارائه و استفاده از آنها را در حسابداری و حسابرسی تشریح کرده است.

رهبری تروبلاد در معرفی روشهای آماری از نقش رهبری او در جامعه و حرفه منبعث می‌شد. تروبلاد عضو شورای شهر و همچنین کمیسیونِ رئیس جمهور جانسون ( President Johnson''''''''sComission) در امور بودجه بود. از نظر حرفه‌ای نیز او رئیس جامعه حسابداران رسمی پنسیلوانیا (Pennsylvania) و رئیس بخش پیتزبورگ (Pittsburgh) این جامعه بود. در انجمن حسابداران رسمی امریکا، تروبلاد رئیس کمیته نمونه‌گیری آماری، عضو کمیته هدفهای درازمدت و عضو شورای اداری بود. پس از یک دورة کوتاه فعالیت در هیئت اصول حسابداری به‌عنوان رئیس انجمن حسابداران رسمی امریکا در سالهای 1965 و 1966 انتخاب شد. او به‌عنوان رئیس گروه بین‌المللی مطالعات حسابداری (AISG) فعالیت داشت و عضو کمیسیون دانستنیهای عمومی نیز بود.

پویایی نقش رهبری تروبلاد در حرفه ریشه در گستردگی فوق‌العادة حوزه‌های تحقیقاتی او در دانشگاه داشت. او در طول زندگی کاری خود سخنرانیها و مقالات متعددی از آینده و موفقیت آموزش حسابداری، هدفهای حسابداری مالی و تعریف حسابداری مالی ارائه کرد.

تجربه‌های تروبلاد در حرفه و همچنین انجام تحقیقات متعدد موجب شد که او تحت تاثیر «گزارش پری» (Perry Report) که در سال 1956 توسط کمیسیون استانداردهای آموزشی و تجربی حسابداران رسمی منتشر شد و در مقالة سردبیرِ شمارة اگوست همان سال ژورنال آو اکانتنسی (Journal of Accountancy) بررسی شد، قرار گرفت. در مقاله‌ای در سال 1962 که توسط انجمن حسابداران رسمی ایلینویز منتشر شد پیشنهاد شده بود که دورة لیسانس حسابداری در حد آموزش اصول اساسی کاهش پیدا کند و پس از دورة تحصیل تئوریک یک یا دو سال به آموزش فنی اختصاص داده شود. تروبلاد از این دورة آموزشی استقبال کرد چرا که به‌شدت بر این باور بود که آینده نیازمند تربیت دانشجویانی برای رفع نیازهای حرفه‌ای بود که طی چهل سال آینده پیش‌روی حرفه می‌دید.

بیشتر مقالات و نوشته های تروبلاد در ارتباط با ارتقا بخشیدن حسابداری عمومی و هدفهای صورتهای مالی است. در مقاله‌ای که در سال 1960 در ژورنال آو اکانتنسی ارائه کرد به تعریف حرفه حسابداری عمومی (مستقل) به‌عنوان شغلی که تمام خصوصیات یک حرفه را دارد پرداخت و ضرورت پردازش الکترونیکی اطلاعات و خدمات مشاورة مدیریت را برای حرفه پیش‌بینی کرد و با مشاهدة تحولات پیش‌روی اقتصاد و جامعه اظهار داشت که حرفه حسابداری باید دامنه فعالیتهای تحقیقاتی خود را به تناسب آینده گسترش دهد.

در زمان فعالیت در کمیته هدفهای درازمدت، این سئوال در ذهن تروبلاد شکل گرفت که ترازنامه به چه کسی تعلق دارد و در مقاله‌ای در سال 1968 با عنوان «حسابداران نگران حرفه خود هستند» که تاثیر گرفته از واکنش او به تغییرات اجتماعی متکی بر فردگرایی بود، اذعان داشت که “اصول حسابداری باید با هدف قابلیت استفاده برای عموم استفاده‌کنندگان تهیه شود” و با این اعتقاد بود که حسابداران را موظف به گسترش مهارتهای سنتی در روشهای اندازه‌گیری و گزارشگری و … می‌دانست و معتقد بود که حسابداران باید مسئولیتهای جدید و مهمتری را بپذیرند.

گروه تحقیق تروبلاد بر روی هدفهای حسابداری، بر استفاده‌کنندگان اطلاعات مالی تاکید داشت. جدا از بیانیه شمارة 4 هیئت اصول حسابداری (APB#4) که فنی‌تر بود، 9 فصل اول گزارش گروه به بحث پیرامون هدفهای صورتهای مالی و ارتباط آنها با هدفهای شرکتهای بازرگانی و دولتی و جامعه پرداخته و تنها فصل آخر به ویژگیهای کیفی و فنی گزارشگری پرداخته است. همین دیدگاه نیز در بیانیه چارچوب نظری، که توسط هیئت تدوین استانداردهای حسابداری مالی (FASB) منتشر شد، رعایت شده است.

با بررسی زندگی کاری تروبلاد مشاهده می‌شود که رهبری او در توسعه افقهای حرفه به سمت مسائل اجتماعی، همان‌طور که در «گزارش تروبلاد» مشاهده می‌شود، تاثیر عمیقی بر حرفه داشته است. علاوه بر این، علاقه‌مندی او به حمایت از فنون جدید و تاثیری که بر آموزش حسابداری داشت به حسابداران رسمی در توسعه و دستیابی به ملزومات درازمدت حرفه کمک شایانی نمود.

فعالیتهای حرفه‌ای او را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

معاونت (1962-63) و ریاست (1965-66) انجمن حسابداران رسمی امریکا، ریاست (1959-60) و معاونت (1958-59) جامعه حسابداران رسمی پنسیلوانیا، عضویت در شورای انجمن حسابداران رسمی امریکا (1959-60)، کمیته اجرایی انجمن (1961-63 و 1964-67)، عضویت در هیئت اصول حسابداری (APB) در سالهای 1963-65، ریاست کمیته هدفهای درازمدت انجمن (1961-65)، گروه تحقیقات بین‌المللی حسابداران (1966-68) و همان‌طور که گفته شد ریاست گروه تحقیق بر روی هدفهای صورتهای مالی (1971-73) که منجر به انتشار «هدفهای صورتهای مالی» در سال 1973 توسط انجمن حسابداران رسمی امریکا گردید. از فعالیتهای دیگر او عضویت در کمیسیون تحقیق بر روی دانستنیهای عمومی برای حسابداران رسمی (1963-66) بود که حاصل تحقیقات او منجر به انتشار «افقهایی برای حرفه» در سال 1967 توسط انجمن حسابداران رسمی امریکا گردید. او علاوه بر دریافت مدال طلای انجمن در سال 1971، مفتخر به دریافت جایزه حسابداری از بنیاد آلفا کاپا پسی (Alpha Kappa Psi) در سال 1972 گردید. او همچنین در انجمن حسابداران رسمی ایلینویز و انجمن حسابرسان داخلی (IIA) و انجمن حسابداری امریکا (AAA) عضویت داشت. او در سال 1974 در تالار مشاهیر حسابداری برگزیده شد.

از جمله فعالیتهای اجتماعی او موارد زیر را می‌توان برشمرد: عضویت در کمیسیون ریاست جمهوری جانسون در امور بودجه (1967)، مشاور نیروی هوایی امریکا (1953-61)، عضویت در شورای کلیسای فاکس (Fox Chapel) در پنسیلوانیا (1957-61)، عضویت در هیئت‌مدیره کلوپ شهری الگنسی کانتی (Allegheny County) پنسیلوانیا (1957-60) و انجمن پرستاران الگنسی کانتی (1957-61).

او در یک فرصت مطالعاتی به تحقیق و سخنرانی در دانشگاه کارنگی ملون (1960-61) پرداخت. همچنین در دانشگاههای استانفورد (1969)، شیکاگو (1971) و آکسفورد (تابستان 1967) سخنرانی داشته است. تروبلاد به‌مدتی طولانی ریاست شورای مشورتی انجمن حسابداران حرفه‌ای را در دانشگاه شیکاگو (1964-74) به‌عهده داشته است. او حسابداران رسمی را به پذیرش نمونه‌گیری آماری در حرفه تشویق و ترغیب می‌کرد.

تروبلاد برای مجله‌های حرفه‌ای مطالب زیادی نوشت و کتابهای زیادی تالیف کرد از جمله:

روشهای نمونه‌گیری در حسابداری به‌همراه ریچارد سایرت (Richard M. Cyert)، آینده آموزش حسابداری به‌همراه جورج بچ (George L. Bach) و جاستین دیویدسن (Justin Davidson) در سال 1961، حسابرسی، بازیهای مدیریت و آموزش حسابداری به‌همراه نیل چرچیل (Neil Churchill) و مرتون میلر (Merton Miller) در 1964 و کتابی با عنوان «اندیشه حسابداری ویلیام ورنتز» در سال 1968 به‌همراه جورج. سورتر ( George H. Sorter).

در سال 1963 هیئت امنای دانشگاه مینه‌سوتا به‌منظور قدردانی از مشارکتهای ماندگار از او تقدیر به‌عمل آورد. در همان سال به عضویت افتخاری بخش بتا آلفا پسی (Beta Alpha Psi) دانشگاه مینه‌سوتا در آمد و همچنین عضو بتا گاما سیگما (Beta Gamma Sigma) نیز بود. در دانشگاه کارنگی ملون یک کرسی حسابداری به نام او تاسیس شد. پس از مرگ او بنیاد تاش راس با همکاری انجمن حسابداری امریکا «سمینارهای سالانة استادان» را به یادگار رابرت تروبلاد تداوم بخشید. تروبلاد قبل از مرگش به‌منظور افزایش ارتباط کاری میان دانشگاهیان و افراد حرفه این سمینارها را برپا داشته بود.

او در 30 نوامبر 1940 با فلورانس هنری (Florence Henry) ازدواج کرد و صاحب دو فرزند گردید. او شیفته موسیقی بود و در دوران جوانی و قبل از ورود به حرفه حسابداری پیانیست ارکسترها بود. او در هفتم فوریه 1974 در سن 57 سالگی درگذشت.

 

 

کتاب شناسی:

 • American Institute of Certified Public Accountants, Accounting Principles Board, Basic Concepts and Accounting Principles Underlying Financial Statements of Business Enterprises, APB Statement No. 4, New York, AICPA, 1970
 •  American Institute of Certified Public Accountants, Objectives of Financial Statements, Report of the Study
 • Group on Objectives of Financial Statements [The True blood Report], New York, AICPA, 1973
 •  Commission on Standards of Education and Experience for Certified Public Accountants, Standards of Education and Experience for CPAs, Ann Arbor, MI: University of Michigan, 1956
 •  True blood, R. M.,Education and Experience for CPAs, Journal of Accountancy, August 1956, pp. 26-26
 •  ____, The Education and Experience of Donald Perry, Journal of Accountancy, August 1956, p. 8
 •  ____, Accountant Considers his Profession, California CPA Quarterly, June 1968, pp. 10-14
 •  ____, Education for a Changing Profession, Journal of Accountancy Research, Spring 1963, pp. 86-94
 •  ____, Future of Accounting Education, Illinois CPA, Spring 1963, pp, 86-94
 •  ____, Information for Proprietors and Others, Accountant, October 26, 1972, pp. 517-518
 •  ____, Professional and Technical Practitioners in Accounting, Journal of Accountancy, September 1960, pp. 57-62
 •  ____, Report of the President’s Commission on Budget Concepts, Federal Accountant, June 1968, pp. 4-15
 •  True blood, R. M., and W. W. Cooper, Research and Practice in Statistical Application to Accounting, Auditing, and Management Control, Accounting Review, April, 1955, pp. 221-229
 •  True blood, R. M. and R. M. Cyert, Statistical Sampling, Applied to Aging of Accounts Receivables, Journal of Accountancy, March, 1954, pp. 293-298
 •  True blood, R. M. and H. J. Davidson, Statistical Sampling, Retail Control, November, 1960, pp.15-19
 •  True blood, R. M. and R. J. Monteverdi, Bibliography on the Application of Statistical Methods to Accounting and Auditing, Accounting Review, April, 1954, pp. 251-254
 •  True blood, R. M. and G. H. Sorter, William W. Werntz, His Accounting Thought, New York, AICPA, 1968

 

 

منبع : فصلنامه حسابرس

 


دسته ها :
دوشنبه بیست و ششم 6 1386
X